top of page

Historia szkoły

W 2010 roku zaczęliśmy także organizować lekcje japońskiego i prezentacje japońskiej kultury w różnych gimnazjach i liceach w Krakowie.

Szkoła stawała się coraz większa, choć nigdy nie zmieniliśmy naszego podejścia do nauczania języka. Używaliśmy nie tylko podręczników, ale także korzystaliśmy ze znanych wszystkim anime i muzyki japońskiej, organizowaliśmy zajęcia na świeżym powietrzu. Wszyscy byliśmy i jesteśmy szczęśliwi z możliwości wspólnego poznawania japońskiej kultury. Popularne są nasze tzw. pikniki sadystyczne, sushi party oraz tygodnie z kulturą japońską

Wraz z rozwojem szkoły, podnosił się także poziom znajomości języka japońskiego naszych uczniów. Teraz każdego roku wyruszamy do Warszawy, by przystąpić do międzynarodowego testu znajomości języka japońskiego JLPT.

Poziom zdawalności tego egzaminu jest coraz wyższy— obecnie zdecydowana większość naszych uczniów nie ma problemów z jego zaliczeniem. Na dzień dzisiejszy w szkole można podjąć naukę przygotowującą do JLPT na poziomach od N5 do N2. Również dzięki temu liczba naszych uczniów, którzy wyjeżdżają na wymiany i praktyki do Japonii oraz którzy dostają pracę w japońskich koncernach jest coraz wyższa.

W 2011 roku, po pamiętnym trzęsieniu ziemi w Japonii, rozpoczęła się nasza współpraca z jedną z najlepszych japońskich szkół średnich, szkołą Shirayuri w Sendai. W maju 2012 roku 8 naszych uczennic wyjechało na 2 tygodnie do Sendai — było to pierwsze tego typu wydarzenie między uczniami z Polski i Japonii. W marcu 2013 roku odwiedziły nas 23 uczennice i 3 nauczycieli z Sendai. Powitaliśmy ich wspólnie i od tego czasu program wymiany między szkołami rozwija się owocnie.

final work sunstar min.jpg

Dziś, w 2023 roku do naszej szkoły uczęszcza 260 uczniów w wieku 10–50 lat. Mimo, że szkoła ma już swoje lata i jest bardzo skromna, wszyscy jesteśmy tutaj jedną wielką rodziną i razem staramy się uczynić szkołę coraz lepszą.

Więc może i Ty zechcesz stać się jej członkiem?

Szkoła języka japońskiego Sunstar powstała w październiku 1998 roku w Krakowie jako bardzo niewielka instytucja. Mieliśmy kilku uczniów, a lekcje odbywały się tylko raz w tygodniu.

 

W 2001 roku przenieśliśmy swoją siedzibę do II LO w Krakowie, gdzie nasze lekcje funkcjonowały jako zajęcia pozalekcyjne. Pomimo tego, że nie byliśmy dużą szkołą, organizowaliśmy sporo ciekawych zajęć związanych z Japonią i z czasem liczba naszych uczniów zaczęła rosnąć. Wtedy też zdecydowaliśmy udostępnić zajęcia dla każdego, także spoza II LO, kto byłby zainteresowany. W 2005 roku mieliśmy już 100 uczniów, a w 2009 aż 150. Staliśmy się największą szkołą języka japońskiego w Polsce. 

bottom of page